دوشنبه 24 خرداد 1400

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور: گردشگری در کشور می تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور: گردشگری در کشور می تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور:

گردشگری در کشور می تواند جایگزین اقتصاد نفتی شود

به گزارش خبرنگار مهر، پنجمین جلسه ستاد خدمات سفر استان قزوین روز یکشنبه با حضور ولی تیموری معاون گردشگری و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر کشور، زاهدی استاندار، علی فرخزاد معاون عمرانی، خزایلی مدیر کل میراث فرهنگی استان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی در استانداری تشکیل شد.

ولی تیموری در این جلسه اظهار داشت: اقتصاد گردشگری در کشور مغفول مانده است و باید همه دستگاه‌های تأثیرگذار و نقش آفرین در این حوزه با جدیت بیشتری وارد عمل شوند. وی افزود: امروزه تمام دنیا صنعت گردشگری را از منابع پاک و تجدید پذیر قلمداد کرده و بر روی آن سرمایه گذاری می‌کنند زیرا منافع اقتصاد گردشگری به صورت مویرگی و شبکه ای می‌تواند همه جامعه را در برگرفته و شهروندان را از مزیت‌های خود برخوردار کند.

وی بیان کرد: بر اساس آمار سازمان‌های بین المللی، صنعت گردشگری در حوزه اشتغالزایی در سطح جهان نقش مهمی دارد و از هر ۱۰ شغل جهان یک شغل مربوط به حوزه گردشگری است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: هزینه‌های ایجاد اشتغال در گردشگری ۶۰ درصد از حوزه‌های دیگر کمتر است و باید از این ظرفیت برای رونق اقتصادی و اشتغالزایی در کشور بیشتر استفاده کنیم.

وی افزود: سالانه ۲۸۰ میلیون تردد از جاده‌های استان قزوین صورت می‌گیرد که باید بتوانید سهم خود را در اقتصاد گردشگری از این فرصت کسب کنید.

تیموری بیان کرد: اگر هر خودرو با توقف خود در استان قزوین فقط ۱۰۰ هزار تومان هزینه کند اقتصاد استان شما شکوفا خواهد شد اما باید هنر جذب آن را با برپایی نمایشگاه‌های عرضه صنایع دستی و محصولات تولیدی خود داشته باشید. وی یادآور شد: در تعطیلات نوروزی لازم است ایمنی و سلامت مردم مورد توجه دستگاه‌های خدمات رسان و امدادی قرار گیرد و برای حفظ جایگاه مردم، احترام به مسافران نوروزی و تأمین مایحتاج آنها در اولویت قرار گیرد.

تیموری گفت: ایجاد ارتباط دو سویه گردشگران با جامعه محلی که نیازهای گردشگران را برطرف کند موجب رشد گردشگری در منطقه و استان خواهد شد.

 

رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر کشور تصریح کرد: در استان قزوین ۱۳ کمیته فعال شده تا سفرهای خوبی در ایام نوروزی شکل بگیرد و خوشبختانه این استان ظرفیت‌های خوبی دارد و می‌تواند میزبان خوبی برای مسافران باشد.

وی بیان کرد: روحیه میهمان نوازی در خون و رگ و فرهنگ ایرانی‌ها ریشه دوانده و هر چقدر از شهرها به سمت روستا می‌رویم این فرهنگ غنی‌تر و بیشتر است که این شاخصه می‌تواند در جذب گردشگری داخلی و خارجی بسیار مؤثر باشد.

تیموری اظهار داشت: باید بتوانید اقتصادهای کوچک را به اقتصاد کلان تبدیل کنید زیرا امروز خدمات زیادی می‌تواند جایگزین نفت شود و گردشگری بیشترین ظرفیت را برای فعالیت‌های اقتصادی دارد.

وی اضافه کرد: باید با برگزاری دوره‌های آموزشی و مهارتی ضمن توجیه فرمانداران، بخشداران و دهیاران و حتی جوامع محلی نسبت به آگاهی بخشی برای استفاده از ظرفیت گردشگری اقدام شود.

تیموری با اشاره به شرایط آب و هوایی هفته اول نوروز یادآور شد: باید مدیریت بحران استان‌ها آماده تغییرات جوی باشد و اگر حادثه‌ای رخ داد با همه ظرفیت وارد خدمت رسانی شده و خسارات آن را کاهش دهد.

وی افزود: اطلاع رسانی در این عرصه نیز اهمیت دوچندانی دارد و انتظار می‌رود برنامه‌های خود را معرفی کنید تا مردم از مراکز دیدنی و تاریخی شما مطلع شده و از آن بازدید کنند.

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.